8 päivän läntisen Euroopan risteily Lissabonista – Azamara Quest
Tällä kahdeksan päivän risteilyllä koet hurmaavia läntisen Euroopan alueen kaupunkeja helposti laiva hotellinasi. Risteily on täysin kohdesatamapainotteinen ilman yhtäkään meripäivää.
❮❯
Lähtöpäivä
09.09.2022
Lähtösatama
Lissabon
Kesto
8 päivää
Laiva
Azamara Quest
Klikkaa kohteen nimeä nähdäksesi lisätietoja.
Päivä 1.
Lissabon (Portugali) Lähtösatama
09.09.2022 17:00
Lissabon (Portugali)
Lissabon (550 000 as.) on kuin tehty vaelteluun kaupungissa. Aja jyrkkiä rinteitä vanhalla raitiovaunulla numero 28, eksy Alfaman, kaupungin vanhimman osan, labyrinttimaisille pikku kujille, käy Santa Luzian näköala tasanteella ja nauti piknik jossain kaupungin upeista puistoista, vaikka mahtavassa kasvitieteellisessä puutarhassa. Bairro Altosta löydät aitoja paikallisia ravintoloita. Vieraile läheisessä Belemin tornissa tai upeassa Unescon maailmanperintökohteessa, Sintrassa, vain 40 minuutin matkan päässä. Cascaisin ja Estorilin suositut lomakohteet sijaitsevat hyvien yhteyksien päässä. Risteilyterminaali sijaitsee kaupunkialueella hiukan keskustan ulkopuolella.
Britannian merentakaisiin alueisiin kuuluva Gibraltar (33 000 as.) on kooltaan vain 6,5 neliökilometriä. Kaupunkiin tutustuu helposti kävellen ja jotkut nousevatkin 426 metriselle ”The Rockille” eli Gibraltarin kalliolle jalan kaapelihissin sijaan. Ylhäältä levittäytyy huikea maisema aina Afrikkaan saakka. Kallionhuipulla tapaat kuuluisia Gibraltarin apinoita. Itse keskusta on mukava pubeineen ja puoteineen ja päiväretki vaikka veneillen delfiinejä katsomaan tai Espanjaan järjestyy helposti. Risteilyterminaali sijaitsee hiukan keskustan ulkopuolella kaupunki alueella.
Euroopan eteläisin suurkaupunki Malaga (570 000 as.) sijaitsee Espanjan kuuluisalla aurinkorannikolla vain 130 kilometrin päässä Afrikan mantereesta. Kaupungin historia ylettyy yli 2800 vuoden päähän ja Malaga onkin yksi maailman vanhimpia kaupunkeja. Kaupungin suuren taiteilijan Pablo Picasson museo Calle San Agustin 8 ja syntymäkoti, eli museo Casa Natal de Picasso Plaza Mercedillä ovat suosittuja vierailukohteita. Katedraali hallitsee mukavaa ja vilkasta keskustaa jossa on mukava viettää aikaa. Ostoksilla kannattaa käydä keskustan tavarataloissa, putiikeissa tai vaikka torihallissa tutustumassa espanjan herkkuihin. Keskustassa löytyy myös uimaranta.
Päiväretkikohteita ovat niin Torremolinos kuin läheiset Nerja ja Marbellakin.
Pier 1 terminaali sijaitsee noin kaksi kilometriä keskustasta. Uudempi Pier 2 terminaali sijaitsee keskustassa.
Kiertoajelu Cartagenassa (214 000 as.) on hyvä idea. Kaupungissa sijaitsee useita kuuluisan arkkitehti Antonio Gaudin oppilaiden töitä, mm. vanha kaupungintalo, Gran Hotel, kasino ja Casa Maestre. Roomalaiseen amfi-teatteri, vanhan kaupungin kujat ja mukava rantabulevardi ovat kuin tehtyjä päiväkävelyyn. Satama-alueeseen ja näköaloihin voi tutustua leppoisasti, vaikka risteilyllä Navidadin linnoitukseen. Päiväretki Bateria de Castillitoksen linnoitukselle tarjoaa upeat näköalat. Satama sijaitsee aivan kaupungin keskustassa.
Espanjan kolmanneksi suurin kaupunki (810 000 as.) on sekoitus uutta ja vanhaa. City of Arts and Science eli ”Taiteen ja Tieteen kaupunki” on arkkitehti Santiago Calatravan luoma upea keskus, jossa vierailu on lähes pakollinen. Keskus tarjoaa kaikkea, taidetta, elokuvaa, historiaa, arkkitehtuuria, upean puutarhan ja Euroopan suurimman akvaarion. Vanhaa taas edustaa Barri Del Carmen, eloisa kaupunginosa lukuisine kahviloineen, baareineen ja putiikkeineen. Piipahda La Seun katedraalissa ja tutustu Torres de Quartin torniin ja upeaan Silk Exchangeen, La Lonja de la Sedaan. Satama sijaitsee noin neljän kilometrin päässä keskustasta.
Katalonian eloisa pääkaupunki (1,6 milj. as.) suorastaan houkuttelee kävelyille vanhoille pikkukaduille ja kujille ja sen lukuisiin puistoihin. Barri Goticin goottilaiskortteli, Eixamplen kaupunginosa, Montjuicin kukkula ja köysiratamatka sinne yli sataman ovat näkemisen arvoisia paikkoja. Camp Nou stadion kuuluu jalkapallosta kiinnostuneiden tutustumiskohteisiin. Puiden varjostama La Rambla -kävelykatu kahviloineen ja baareineen on Barcelonan vihreä selkäranka. Sagrada Familia- kirkko, Park Güell-puisto ja useat muut arkkitehti Antonio Gaudin mestariteokset sijaitsevat Barcelonassa. Lukuisat Cava- ja tapas-baarit sekä ravintolat pitävät nälän ja janon loitolla. Kaupungissa sijaitsee yhdeksän suosittua uimarantaa. Suuri satama sijaitsee keskustan tuntumassa.
Katalonian eloisa pääkaupunki (1,6 milj. as.) suorastaan houkuttelee kävelyille vanhoille pikkukaduille ja kujille ja sen lukuisiin puistoihin. Barri Goticin goottilaiskortteli, Eixamplen kaupunginosa, Montjuicin kukkula ja köysiratamatka sinne yli sataman ovat näkemisen arvoisia paikkoja. Camp Nou stadion kuuluu jalkapallosta kiinnostuneiden tutustumiskohteisiin. Puiden varjostama La Rambla -kävelykatu kahviloineen ja baareineen on Barcelonan vihreä selkäranka. Sagrada Familia- kirkko, Park Güell-puisto ja useat muut arkkitehti Antonio Gaudin mestariteokset sijaitsevat Barcelonassa. Lukuisat Cava- ja tapas-baarit sekä ravintolat pitävät nälän ja janon loitolla. Kaupungissa sijaitsee yhdeksän suosittua uimarantaa. Suuri satama sijaitsee keskustan tuntumassa.
Hytti-isäntä oli todella ystävällinen, hyvä asiakaspalveluasenne. Oli hienoa olla suomalaisella laivalla!
- Heikki L., Allure of the Seas
Infopaketti oli tosi hyvä. Siitä sai varmuutta reissun päälle. Ylellinen ja hyvä palvelu laivalla, siisteys, korkea taso ja kohtelias ystävällisin henkilökunta.
- Pertti K., Celebrity Reflection
Erityisen ihana risteily? Kerro kavereille Facebookissa.
Azamara Quest -laivan risteilyihin kuuluu muita varustamoja pidemmät satamassaoloajat, enemmän yöpymisiä kohdesatamissa sekä retkiä illalla ja yöaikaan. Se on strateginen liike joka eroaa perinteisestä risteilyliikenteestä joka keskittyy enemmän päivällä tapahtuviin satamassa oloihin jotka eivät sisällä yöpymisiä kohteissa eivätkä öisiä retkiä. Aluksen reitti on myös suunniteltu maailman kuuluisimpien tapahtumien mukaan ja alus vieraileekin mm. Rion karnevaaleilla, Monacon Grand Prix- ajoissa ja Lontoossa Chelsean puutarhanäyttelyn aikaan.
Azamara Journey luokitellaan kelluvaksi boutique-hotelliksi. Vesille laskettaessa vuonna 2007 liki 700 matkustajapaikkaista alusta pidettiin keskikokoluokan aluksena. Tänään verrattaessa alusta nykypäivän mega-risteilijöihin sitä voidaan pitää pienenä aluksena ja se onkin suuri osa sen viehätysvoimaa. Ja minkä Azamara Journey menettää hytin ja kylpyhuoneen tilavuudessa se korvaa komeilla julkisilla tiloilla. Lisäksi alus on käynyt läpi kymmenen miljoonan dollarin remontin jossa uudistettiin Windows Buffet ravintola, uudet kansikalusteet uima-allas kannella, kuntosali sekä uusittiin laivan tekstiilit lähes kaikista julkisista tiloista.
Azamara Club Cruisesilla lähes kaikki alkoholijuomat sisältyvät risteilyn hintaan.
Sviittimatkustajille kuuluu lisäksi ennakko check-in palvelu, priority matkalaukkupalvelu, hovimestaripalvelu, pesula- ja silityspalveluita, Spa- palveluita hytissä (maksullisia), tervetuliaispullo samppanjaa, erikoiskahvit sviitissä ja kaksi ilmaista illallista erikoisravintoloissa.
❮❯
Laivan kohokohdat
AzAmazing Evenings
7 päivän ja pidempiin risteilyihin kuuluu ainakin yksi maksuton AzAmazing Evening -tapahtuma. Upea illanvietto paikallisessa kohteessa saadaksesi kohteesta mahdollisimman autenttisen kokemuksen.
Uima-allaskansi
Rauhallinen ja seesteinen uima-allaskansi on erinomainen paikka viettää lepolomaa.
Discoveries Restaurant & Bar
Laivan elegantti pääruokasali jonka rauhallinen ja miellyttävä ilmapiiri sopii oivallisesti illan herkutteluhetkiin.
The Sanctum
The Sanctum Spasta löydät monenmoisia hoitoja hyvinvointiin ja kauneudenhoitoon niin itämaisesta kuin läntisestäkin koulukunnasta.
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club World Owner’s sviiteissä on enemmän kuin reilusti tilaa kahdelle hengelle. Sviitissä erillinen olo- ja makuuhuone jossa on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa on poreallas/kylpyamme sekä suihku. Hytissä myös erillinen WC.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Englantilainen Butler-palvelu, priority check-in ja departure sekä laukkujen purkaminen ja pakkaus. Maksuton prässäys kahdelle vaatteelle, tervetuliaiskuohuviiniä hytissä, hedelmäkori, päivittäin pikkusuolaista klo 16–18, iltapäivätee halutessanne, mahdollisuus tilata kaikkien ravintoloiden ruokalistalta hyttiin aamiaista, lounasta tai illallista, maksuttomat erikoisravintolat, mahdollisuus tilata hyttiin spa-palveluita (lisämaksu).
Yksi pullo (375 ml) hytissä seuraavia juomia: Stolichayna Vodka, Bacardi Gold Rum, Bombay Sapphire Gin ja Johnnie Walker Red Label Scotch sekä karpalo- ja appelsiinimehut.
Club Ocean Suite with Balcony
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club Ocean sviiteissä on reilusti tilaa kahdelle hengelle. Sviitissä erillinen olo- ja makuuhuone jossa on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa on poreallas/kylpyamme sekä suihku. Hytissä myös erillinen WC.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Englantilainen Butler-palvelu, priority check-in ja departure sekä laukkujen purkaminen ja pakkaus. Maksuton prässäys kahdelle vaatteelle, tervetuliaiskuohuviiniä hytissä, hedelmäkori, päivittäin pikkusuolaista klo 16–18, iltapäivätee halutessanne, mahdollisuus tilata kaikkien ravintoloiden ruokalistalta hyttiin aamiaista, lounasta tai illallista, maksuttomat erikoisravintolat, mahdollisuus tilata hyttiin spa-palveluita (lisämaksu).
Yksi pullo (375 ml) hytissä seuraavia juomia: Stolichayna Vodka, Bacardi Gold Rum, Bombay Sapphire Gin ja Johnnie Walker Red Label Scotch sekä karpalo- ja appelsiinimehut.
Club Spa Suite with Balcony
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club Spa sviiteissä on reilusti tilaa kahdelle hengelle. Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Tilavassa kylpyhuoneessa on upea kylpyamme, josta näkymät merelle sekä suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Englantilainen Butler-palvelu, priority check-in ja departure sekä laukkujen purkaminen ja pakkaus. Maksuton prässäys kahdelle vaatteelle, tervetuliaiskuohuviiniä hytissä, hedelmäkori, päivittäin pikkusuolaista klo 16–18, iltapäivätee halutessanne, mahdollisuus tilata kaikkien ravintoloiden ruokalistalta hyttiin aamiaista, lounasta tai illallista, maksuttomat erikoisravintolat, mahdollisuus tilata hyttiin spa-palveluita (lisämaksu).
Yksi pullo (375 ml) hytissä seuraavia juomia: Stolichayna Vodka, Bacardi Gold Rum, Bombay Sapphire Gin ja Johnnie Walker Red Label Scotch sekä karpalo- ja appelsiinimehut.
Club Continent Suite with Balcony
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club Continent sviiteissä on mukavasti tilaa kahdelle hengelle. Sviitissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa on kylpyamme sekä suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Englantilainen Butler-palvelu, priority check-in ja departure sekä laukkujen purkaminen ja pakkaus. Maksuton prässäys kahdelle vaatteelle, tervetuliaiskuohuviiniä hytissä, hedelmäkori, päivittäin pikkusuolaista klo 16–18, iltapäivätee halutessanne, mahdollisuus tilata kaikkien ravintoloiden ruokalistalta hyttiin aamiaista, lounasta tai illallista, maksuttomat erikoisravintolat, mahdollisuus tilata hyttiin spa-palveluita (lisämaksu).
Yksi pullo (375 ml) hytissä seuraavia juomia: Stolichayna Vodka, Bacardi Gold Rum, Bombay Sapphire Gin ja Johnnie Walker Red Label Scotch sekä karpalo- ja appelsiinimehut.
GUARANTEED Suite with Balcony
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club World Owner’s sviiteissä on enemmän kuin reilusti tilaa kahdelle hengelle. Sviitissä erillinen olo- ja makuuhuone jossa on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa on poreallas/kylpyamme sekä suihku. Hytissä myös erillinen WC.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Englantilainen Butler-palvelu, priority check-in ja departure sekä laukkujen purkaminen ja pakkaus. Maksuton prässäys kahdelle vaatteelle, tervetuliaiskuohuviiniä hytissä, hedelmäkori, päivittäin pikkusuolaista klo 16–18, iltapäivätee halutessanne, mahdollisuus tilata kaikkien ravintoloiden ruokalistalta hyttiin aamiaista, lounasta tai illallista, maksuttomat erikoisravintolat, mahdollisuus tilata hyttiin spa-palveluita (lisämaksu).
Yksi pullo (375 ml) hytissä seuraavia juomia: Stolichayna Vodka, Bacardi Gold Rum, Bombay Sapphire Gin ja Johnnie Walker Red Label Scotch sekä karpalo- ja appelsiinimehut.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
Club Cabin with Balcony
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club Veranda hyteissä on sopivasti tilaa kahdelle hengelle. Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club Deluxe Veranda hyteissä on sopivasti tilaa kahdelle hengelle. Hytit sijaitsevat aivan laivan edessä tai takana ja niissä on hiukan isommat parvekkeet. Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytin koko: 16 m2 Parvekkeen koko: 4 m2
Hyttikategoria(t) VX varattavissa 1 – 2 hengelle.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
GUARANTEED Club Cabin with Balcony
Näissä parvekkeellisissa merinäköala Club Deluxe Veranda hyteissä on sopivasti tilaa kahdelle hengelle. Hytit sijaitsevat aivan laivan edessä tai takana ja niissä on hiukan isommat parvekkeet. Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytin koko: 16 m2 Parvekkeen koko: 4 m2
Hyttikategoria(t) X varattavissa 1 – 2 hengelle.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
Club Ocean View Cabin
Näissä ikkunallisissa merinäköala hyteissä on sopivasti tilaa kahdelle hengelle. Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Näissä standardi ikkunallisissa hyteissä on ns. Porthole-ikkuna (pienempi pyöreä ”venttiili”-ikkuna). Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytin koko: 15 m2 Parvekkeen koko: – m2
Hyttikategoria(t) 07 varattavissa 1 – 2 hengelle.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
Club Ocean View Cabin (näköalaesteellinen)
Näissä standardi ikkunallisissa hyteissä on rajoitettu merinäköala (Obstructed View) sekä ns. Porthole-ikkuna (pienempi pyöreä ”venttiili”-ikkuna). Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytin koko: 13 m2 Parvekkeen koko: – m2
Hyttikategoria(t) 08 varattavissa 1 – 2 hengelle.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
GUARANTEED Club Ocean View Cabin
Hytissä on parivuode jonka saa pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa on suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytin koko: 13 m2 Parvekkeen koko: – m2
Hyttikategoria(t) Y varattavissa 1 – 2 hengelle.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
Club Interior Cabin
Pieni standardi sisähytti. Hytissä on parivuode, jonka saa myös pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytissä on parivuode jonka saa pyydettäessä kahdeksi erilliseksi vuoteeksi. Kylpyhuoneessa on suihku.
Hytin vakiovarusteluun kuuluu sohva, TV, puhelin, tallelokero, pieni jääkaappi jossa maksulliset juomat, vaatekaappi, peilipöytä ja hiustenkuivaaja. Pistokkeet 110/220V sähkölaitteille.
Hytin koko: 14 m2 Parvekkeen koko: – m2
Hyttikategoria(t) Z varattavissa 1 – 2 hengelle.
Tästä hytistä ei ole kuvia.
Suitet
›Club World Owner's Suite with Balcony (CW)
›Club Ocean Suite with Balcony (CO)
›Club Spa Suite with Balcony (SP)
›Club Continent Suite with Balcony (N1, N2)
›GUARANTEED Suite with Balcony (W)
Parvekehytit
›Club Cabin with Balcony (V1, V2, V3)
›Club Deluxe Cabin with Balcony (VX)
›GUARANTEED Club Cabin with Balcony (X)
Ikkunahytit
›Club Ocean View Cabin (04, 05, 06)
›Club Ocean View Cabin (Porthole-ikkuna) (07)
›Club Ocean View Cabin (näköalaesteellinen) (08)
›GUARANTEED Club Ocean View Cabin (Y)
Sisähytit
›Club Interior Cabin (09, 10, 11, 12)
›GUARANTEED Club Interior Cabin (Z)
Laivan kansikartat
Kansi 4
Kansi 5
Kansi 6
Kansi 7
Kansi 8
Kansi 9
Kansi 10
Kansi 11
Valitse kansi
›4. kansi
›5. kansi
›6. kansi
›7. kansi
›8. kansi
›9. kansi
›10. kansi
›11. kansi
Sisähytit – hinta per hlö kun hytissä vähintään 2 henkeä
GUARANTEED Club Interior Cabin (Cat. Z) hytin tiedothytin tiedot